Tıkalı Lavabo Açma

Tıkalı lavabo açma, tıkanmalar yaşamın bir gerçeğidir. Bunlar genellikle tek bir hattan veya ortak kullanım ana logar tıkanmalardan kaynaklanır.

tıkalı lavabo açma
Tıkalı Lavabo Nasıl açılır?

Tıkanan bir lavabo gideri en yaygın tesisat sorunlarından biridir. Aynı zamanda en kolay onarımlardan biridir. İlk adım, doğru tipte bir lavabo pompasına sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Lavabolar için standart bir plastik pompa yapılır. Bu, lavabo deliğinin etrafındaki lavaboya sızdırmazlık sağlayan düz tabanlı bir ağız kenarlı, sığ bir ovalliğe sahiptir. Buna karşılık, bir tuvalet pompası, ovalin alt kenarından uzanan uzun bir ovalliğe ve bir flanşa sahiptir. Flanş, klozetin içindeki deliğin etrafını kapatmaya yardımcı olur. Lavabonun üzerinde bir tuvalet pompasını ancak flanşı kubbenin içine sokarsanız kullanabilirsiniz; Aksi takdirde, lavabo haznesine yapışmaz.
Lavabo tıkanıklığını açmaya uygun pompa, emme ve basma kuvvetlerini kullanır. Pompayı yukarı doğru çekerken, kanalizasyondaki suyu yukarı çekerek tıkanmayı gevşetmeye yardımcı olur. Pompayı aşağı bastırdığınızda, tıkanıklığı diğer yöne hareket ettirerek su aşağı doğru zorlanır. Bu itme-çekme efekti, tıkanıklığı kırar ve gevşetir, böylece tahliye içerisindeki su tahliye sisteminden aşağıya doğru hareket eder ve tıkanıklık açılır.

Karbonat – Sirke

tıkalı lavabo açma etimesgut

Hemen hemen her evde bulunan karbonat ve sirke, dışarıdan herhangi bir tesisat yardımı almadan sizin tıkanıklık sorununuza çare olmaktadır. Bir bardak sirke ile bir bardak karbonatı karıştırıp sifonun süzgecinden boşaltarak yarım saat beklemeli ve ardından sıcak su dökülerek tıkanıklık açılır. (Sirke ile karbonat karışımını dökdüğümüz de lavabo sifonunun süzgecini bir tıpa ile kapatmayı unutmamalı.) Sıcak suyun ardından soğuk su dökülerek giderin açıldığı kontrol edilmeli, yeterli açılma gerçekleşmemişse ardından pompa işlemi yapılmalıdır.

Lavabo Açıcılar

tıkalı lavabo açma eryaman

Tıkalı lavabo açma işlemi yaparken kimyasal lavabo açıcılar da kullanılabilir. Tabletler, tozlar ve sıvı kimyasallar lavabo açmada tıkanıklığın aşamasına göre etkin olabilir. Toz ve tablet açıcılar sıcak su ile sıvı kimyasallar soğuk su ile kullanılmalıdır. Kesinlikle lavabo açıcıları kullanırken toz maskesi, eldiven kullanmayı unutmayın. Üzerindeki talimatı okumadan ve güvenlik tedbirleri almadan yapılan müdahaleler sizi zor duruma düşürebilir.
 Kimyasal yöntemlerin bile çözüm getirmediği durumlarda spiral tel veya elbise askısı kullanılarak gideri tıkayan atıklar çıkarılabilir. Eğer bu yöntem de sorununuza çare olmazsa uzman bir tesisatçı çağırarak boruları değiştirebilir veya gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz.