Logar Tıkanıklığı Açma

Logar tıkanıklığı açma işinde yapılması gerekenler :

Logar tıkanıklığı açma, logar hattı tıkanması pis kokunun dışında  çözümü pek de kolay olmayan bir durum olabilir. Tıkanma olduğunda, kötü kokuyu hızla koklayabilir veya su sızıntısı görebilirsiniz. Bir sorun olduğunu kesinlikle bileceksiniz. Logar tıkanması, su tesisatı acil durumları olarak kabul edilebilecek çok ciddi bir sorundur. Kanalizasyon hattını ne kadar hızlı temizlerseniz, hattın kırılmaması ihtimali de o kadar yüksek olur. Logar hattınız kırıldıysa, kesinlikle hızlı hareket etmek istersiniz.

Logar hatlarınızın tıkanması, tesisatta en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Olan şey, ıslak mendillerin, kadın ve çocuk pedlerinin, suda çözülemeyen tuvalet kağıdı,peçetelerin  ve daha fazlasının bir kanalizasyonda tıkanması, kanalizasyon hattının çökmesine veya çatlamasına neden olmasıdır. Evinizde ve banyoda lavabo borularınız veya akıntısı yavaş olan veya düzenli kimyasal ilaç gerektiren tuvaletleriniz varsa, bu llogar borusundaki tıkanma belirtisidir.

Logar/Kanalizasyon hattı tıkanıklığınız olduğunda yapılması gereken adımlar:

  1. Logar hattınızın tıkanması durumunda yapılacak ilk şey, tüm suyu kapatmak ve tıkanıklık giderilene kadar evde herhangi bir su tesisatı kullanmamaktır veya sorunu izole edebilirsiniz
  2. Evdeki pis su tesisatı kontrol etmeye başlayın. Tıkanmış bir atık su hattını gereğinden fazla  zorlamamanız çok önemlidir. Sorun çözülene kadar ebeveyn tuvaletini veya diğer klozeti kullanmayın.. 
  3. Logar hattınızın giderinin akıntısı yavaş hareket ediyorsa ve tam manası ile tıkanıklık söz konusu değilse eşit miktarda sıcak su ve sirke veya bir mağazadan satın alınan bir kimyasal ilaç ile giderin akışını hızlandırabilir ve olabilecek tıkanıklığın önüne geçmiş olursunuz.
  4. Bu yöntemler işe yaramazsa ve hala kanalizasyon tıkanmanızın boruya zarar vermediğini düşünüyorsanız, tesisatçıyı çağırmanız gerekebilir. 
  5.  Daha ciddi tıkanmalar için ya da çatlamış ya da patlamış bir borunuz olduğunu biliyorsanız, hattın onarılması gerekir. Tesisatçınız tamir için hatta ulaşmak için kırımlar yapmak zorunda kalabilir. Tıkanıklık sorunu bina ile ana logar arasındaysa yani daire dışındaysa ve daireye uzak mesafede ise ASKİ yetkililerinden hizmet almalısınız.
  6. Kanalizasyon hatları için kaçak tespit cihazları ve kameralar gibi farklı denetimler vardır. Sızıntı belirtileri görmüyorsanız, sızıntıyı, derin bir tıkanma gösterebilecek yüksek miktarda tıkanma gibi sesler için dinleyen müdahaleci olmayan bir kaçak arama cihazı ile tespit edebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise kamera incelemesi yapmak. Kamera borunun içinde ne olduğunu görmek için yedeklenen alandan borunuza girmenize olanak sağlar. Ekipman kullanan denetimler pahalı olabilir. Ve sonra problemi bulduğunuzda, hattı tamir etmeniz gerekecektir. Bu, fayansı kaldırmak veya bir tamir hattını almak için bir duvarda kırım yapmak anlamına gelebilir.