Mutfak Tıkanıklığı Açma

Mutfak tıkanıklığı açma, lavabonun atık su ile dolu olması can sıkıntısı bir durum olabilir. Lavaboyu kirli bulaşıklarla dolu bir şekilde görmek ilk etapta  telefona yönelmek ve tmutfak tıkanıklığı açma servisini aramak cazip gelebilir. Tesisatçıyı aramadan önce yazımızı iyice okuyun.

Evde Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

1. Kaynar Su

Bu yöntem, hepsinin en kolay ve en ucuz çözümü olup, ilk denemenin en iyisini yapar. Ocakta bir su ısıtıcısı veya tencereye su koyun. Suyun ısınmasını beklerken, lavaboda biriken atık suyu boşaltmak için bir kupa veya küçük bir kap kullanarak lavabonun olabildiğince fazla suyunu alın. Ardından, tüm sıcak suyu lavaboya dökün ve bekleyin. Su lavaboda duruyorsa ve tıkanma hareket etmiyorsa, bu yöntemi birkaç kez  tekrarlamanız gerekebilir, bu yöntem genelde basit tıkanıklıklarda işe yarar..

2. Tuz ve kaynar su

Lavaboda biriken suyu çıkardıktan sonra, kaynar suyu dökmeden önce bir fincan tuz dökün.. Birkaç dakika bekleyin ve ardından bolca sıcak su dökün ve işlemi birkaç kez tekrar edin.

3. Sirke ve kabartma tozu

Yine, önce duran suyu çıkarın. Lavabo içine bir bardak kabartma tozu ve daha sonra, eşit miktarda beyaz veya elma sirkesi dökün. Çözelti köpürecek, yaklaşık 15 dakika bekleyin. Sonra, tıkanıklığın giderilmesine etki etmesi için bolca sıcak su dökün. Gerekirse tekrarlayın.

4. Kabartma tozu ve tuz

 Bu, lavabo tıkanıklıklarında çalışabilecek başka bir kombinasyondur. Bir bardak kabartma tozu ile yarım bardak tuz karıştırın ve boşaltın. Karışım birkaç saat bekletilir, sonra kaynar su ile yıkanır. İlk defa işe yaramazsa bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

5. Lavabo Pompası

Lavabonuzu açmada, genel bir ev tipi pompa  kullanın. Çift lavabonuz varsa, önce ikinci tarafı ıslak bir bez ya da tıpa ile kapatın. Pompanın etrafında sıkı bir sızdırmazlık oluşturmanız gerekecektir, bu nedenle dalgıç çanını kaplayacak kadar su ile daldırmayı düşündüğünüz lavabonun kenarını doldurun. Lavabo pompasını üzerine sıkıca yerleştirin ve birkaç kez kuvvetlice daldırın. Emmeyi duyduğunuzda tıkanıklığı temizleyin, pompayı çıkarın ve tahliyeyi ılık suyla iyice yıkayın.

6, Bahçe hortumu

Yumuşak ve kolay bükülen bir bahçe hortumunu çeşmeye takıp, diğer ucunu da lavabo sifonunun girdiği pimaş boruya takın. Çeşmeyi açmadan önce bahçe hortumunu tam olarak kırın ve çeşmeyi son ayar açın. Burdaki amaç kuvvetli su tazziği elde etmek ve tazzikli suyu gidere vermek. Hortumu kırıp bırakın kırıp bırakın tıkanıklık açılana kadar devam ettirin.

7, Spiral yay

Bazen burgu da denir, bu kullanışlı araç, sisteme daha fazla sıkışmış olabilecek tıkanmaları temizleyebilir. Lavabo sifonunun takılı olduğu yerden ileri doğru hareket ettirin pimaş borulara sıkışmış yağ ve yemek artıklarının su akışıyla gideceğini fark edeceksiniz.

8.Kimyasal Açıcılar

Mutfak tıkanıklığı açma yöntemlerinden biri de kimyasal açıcılardır. Tıkanıklığınıza sebep olan atıkların kolay bir şekilde atılması için sıvı ve katı kimyasal çözücüler kullanabilirsiniz. Genelde katı lavabo açıcılar sıcak su ile, sıvı kimyasal ilaçlar bol soğuk su ile kullanılmaktadır. Kullanacağınız kimyasal ilaçları kesinlikle üzerilerinde yazan kullanma talimatlarını okumadan kullanmayınız.

Lavabonuzun taze ve temiz kokmasını sağlamak için, sirke ve kabartma tozu eşit kısımlarına düzenli olarak dökün. Rutin temizlik için her birinin yaklaşık bir yarım fincanına ihtiyacınız var. Kanalizasyona biraz ılık su akıtmadan önce karışımın birkaç dakika oturmasını sağlayın. Aynı amaç için limon suyunu da kullanabilirsiniz.

Tabii ki, ilk etapta tıkanmaları önlemek her zaman daha kolaydır. Mutfak çöpleriniz varsa, aşırı yüklemeyin. Atıkları bir seferde az miktarda olmasını sağlayın ve daha fazlasını eklemeden önce borulardan gittiğinden emin olun ve tamamen geçmelerini bekleyin. Asla yağ, çay demi veya katı atıkları lavobonuza dökmeyin ve her kullanımdan sonra lavobonuzu bol su ile yıkadığınızdan emin olun. İşlerin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için tüm evinizin tesisat işlerini ve sistemlerini nasıl koruyacağınızı ve bakımını yapacağınızı bilmek önemlidir.Teknik ve bilgi desteği için Mutfak Tıkanıklığı Açma servisimizi arayabilirsiniz. Son tekonojik tıkanık açma robotlarımız ile hizmetinizdeyiz.

Firmamızı 7/24 arayabilir teknik ve bilgi desteği alabilirsiniz.

Mutfak Tıkanıklığı Açma ile ilgili Hizmet Verdiğimiz Bölgeler

Etimesgut Bölge:
Eryaman, Elvankent, Emirler, Bağlıca, 30 Ağustos Mahallesi, Ahi Mesut Mahallesi, Alsancak Mahallesi, Altay Mahallesi, Aşağıyurtçu Mahallesi, Atakent Mahallesi, Ayyıldız Mahallesi, Bağlıca Mahallesi, Bahçekapı Mahallesi, Balıkuyumcu Mahallesi, Elvan Mahallesi, Erler Mahallesi, Eryaman Mahallesi, Etiler Mahallesi, Fatih Sultan Mahallesi, Fevziye Mahallesi, Göksu Mahallesi, Güzelkent Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Kazım Karabekir Mahallesi, Oğuzlar Mahallesi, Piyade Mahallesi, Süvari Mahallesi, Şehit Osman Avcı Mahallesi, Şehitali Mahallesi, Şeker Mahallesi, Şeyh Şamil Mahallesi, Topçu Mahallesi, Tunahan Mahallesi, Yapracık Mahallesi, Yavuz Selim Mahallesi, Yeşilova Mahallesi, Yukarıyurtçu Mahallesi,Metromall Avm
Sincan Bölge:
Yenikent, Sincan OSB, Temelli, Malıköy, 29 Ekim Mahallesi, Adalet Mahallesi, Ahi Evran Mahallesi, Akçaören Mahallesi, Akşemsettin Mahallesi, Alagöz Mahallesi, Alcı Mahallesi, Anayurt Mahallesi, Andiçen Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Bacı Mahallesi, Beyobası Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Çiçektepe Mahallesi, Çoğlu Mahallesi, Çokören Mahallesi, Erkeksu Mahallesi, Ertuğrulgazi Mahallesi, Esenler Mahallesi, Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi, Gazi Mahallesi, Gazi Osmanpaşa Mahallesi, Girmeç Mahallesi, Gökçek Mahallesi, Hisarlıkaya Mahallesi, Hürriyet Mahallesi, İlyakut Mahallesi, İncirlik Mahallesi, İstasyon Mahallesi, İstiklal Mahallesi, Kesiktaş Mahallesi, Malazgirt Mahallesi, Malıköy Mahallesi, Maraşal Çakmak Mahallesi, Menderes Mahallesi, Mevlana Mahallesi, Mustafa Kemal Mahallesi, Mülk Mahallesi, Osmaniye Mahallesi, Osmanlı Mahallesi, Pınarbaşı Mahallesi, Plevne Mahallesi, Polatlar Mahallesi, Saraycık Mahallesi, Selçuklu Mahallesi, Tandoğan Mahallesi, Tatlar Mahallesi, Törekent Mahallesi, Türkobası Mahallesi, Ulubatlı Hasan Mahallesi, Ücret Mahallesi, Yeniçimşit Mahallesi, Yenihisar Mahallesi, Yenikayı Mahallesi, Yenipeçenek Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi,
Çankaya Bölge:
Ahlatlıbel, Ayrancı, Bahçelievler, Balgat, Bilkent, Cebeci, Çankaya, Dikmen, Esat, Gaziosmanpaşa(Gop), Hürriyet, Kavaklıdere, Kırkonaklar, Kızılay, Maltepe, Hoşdere, Öveçler, Sıhhıye, Söğütözü, Tbmm, Çankaya Yıldız, Yüzüncüyıl, işçiblokları, Zafertepe, Çayyolu, Ümitköy, Koru Mahallesi, Beytepe, Türkkonut, Konutkent, Alacaatlı, Dodurga, İncek, Mustafa Kemal Mahallesi, Çukurambar, Emek, Cepa AVM, Gordion AVM, Yaşamkent, Oran, Sinpaş Altınoran, Angora Evleri,İncel Life,
Yenimahalle Bölge :
Batıkent, Çakırlar, 25 Mart Mahallesi, Anadolu Mahallesi, Aşağı Yahyalar Mahallesi, Avcılar Mahallesi, Barış Mahallesi, Barıştepe Mahallesi, Batı Sitesi Mahallesi, Beştepe Mahallesi, Burç Mahallesi, Çamlıca Mahallesi, Çarşı Mahallesi, Çiğdemtepe Mahallesi, Demetevler Mahallesi, Demetgül Mahallesi, Demetlale Mahallesi, Emniyet Mahallesi, Ergazi Mahallesi, Ergenekon Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Gayret Mahallesi, Gazi Mahallesi, Güventepe Mahallesi, Güzelyaka Mahallesi, Işınlar Mahallesi, İlkyerleşim Mahallesi, İnönü Mahallesi, İvedik Mahallesi, İvedikosb Mahallesi, Kaletepe Mahallesi, Karacakaya Mahallesi, Kardelen Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Kayalar Mahallesi, Kentkoop Mahallesi, Kuzey Yıldızı Mahallesi, Macun Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Memlik Mahallesi, Ostim Mahallesi, Ostim Osb Mahallesi, Özevler Mahallesi, Pamuklar Mahallesi, Ragıp Tüzün Mahallesi, Serhat Mahallesi, Susuz Mahallesi, Tepealtı Mahallesi, Turgut Özal Mahallesi, Uğur Mumcu Mahallesi, Varlık Mahallesi, Yakacık Mahallesi, Yeni Batı Mahallesi, Yeniçağ Mahallesi, Yeşilevler Mahallesi, Yukarı Yahyalar Mahallesi, Yunus Emre Mahallesi, Yuvaköy Mahallesi, AnkaMall Avm, Urankent,